niedziela, 24 stycznia 2016

Gender ! Zje Cię Polsko.

Gender Cie zje, Gender Cię zeżre... 


Tak od x czasu syczą do nas media. Gender to wszystko od feministek, wegetarian, męskich blogerów modowych przez cyklistów, kobiety w garniturze, homoseksualistów aż po transseksualistów i transwestytów, których statystyczny Polak nie odróżnia.

Moja cierpliwość została wystawiona po ostatnich doniesieniach, że spot dotyczący segregacji śmieci nie zostanie wyemitowany przez obecność w nim powszechnie znanego krytyka kulinarnego oraz ujawnionego homoseksualistę Macieja Nowaka. Powodem było .." miękkie lokowanie ideologii gender"  - W spocie występowało 2 mężczyzn i chłopiec a w kuchni zabrakło kobiety ? Od cała historia.


Zdębiałam i zaniemówiłam. Moją kolejną reakcją był śmiech, dzisiaj po oburzeniu odnośnie prawdopodobnej promocji LGBT przez Lubelskie Centrum Kultury, które wyświetliło testową paletę barw przyszła refleksja. Dlaczego tak wiele osób wyciera sobie usta słowem " gender" jeśli nie wie czym jest to zjawisko.Gender - Z czym to się je ? 

Gender kochani to nic innego jak płeć społeczno - kulturowa. Zbiór cech,ról, zachowań stereotypów które są zazwyczaj przypisanie kobiecie i mężczyźnie. Np. kobieta zajmuje się domem, mężczyzna jest głową rodziny, kolory niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki, zabawki - samochodziki i lalki, fryzury czy sposób ubierania. Są to stereotypy, role płciowe, cechy  które są przypisane w drodze socjalizacji do każdej z płci. Ot co ! Ni mniej, ni więcej.

Ideologia równości - Z czym to jemy ? Sprawa ma się tak. Ludzie " promujący " gender chcą równości dla kobiety  i mężczyzny. Kiedyś gender byłaby Marlena Dietrich, która założyła spodnie i zszokowała show buissnes, teraz spodnie u kobiet to rzecz całkiem normalna.

Gender mainstreaming 


Są to działania polityczne, które mają na celu wyrównanie szans kobiet i mężczyzn. Chcą skończyć ze sztucznym podziałem, że kobieta ma siedzieć tylko w domu, zająć się dzieckiem, gotować obiady, dostawać mniejszą płacę a mężczyzna pracuje, dobrze zarabia i ani się waży dotknąć zmiotki czy mopa. Chcą równości w płacach kobiet i mężczyzn, żeby nie było nic dziwnego w tym że tata bierze urlop tacierzyński a mama macierzyński. Żeby dziecko nie było identyfikowane tylko z płcią, że chłopiec również może sprzątać i gotować a kobieta może iść do pracy i nie koniecznie rodzić dziecko.


Gender studies to nic innego jak studia nad równością płci, to równouprawnienie a nie przerobienie kobiety w mężczyznę i odwrotnie. To również przekonań, że męskość może być wyrażana niezależnie od stroju, że mężczyźni w różnych kulturach chodzą np. w kiltach. To pokazywanie tego co jest sprzeczne z naszym krzywdzącym stereotypem.

Skąd więc krucjata ?
Stąd, że posługiwanie się " ideologią gender" w łatwy sposób może mamić i bawić się umysłami ludzi, którzy nie mają o tym pojęcia jak robią to z osobami w podeszłym wieku, którym nie ma się co dziwić, że w większości nie mają o tym pojęcia bo sama nie byłam tym tematem zainteresowana gdyby nie to co dzieje się wokoło. Gdy więc słyszą od polityków prawicowych lub od ich księży, którzy co niedziela straszą ich, mówiąc, że są zagrożeniem dla rodzin i ich dzieci po prostu w to wierzą. Powątpiewam, że osoba w wieku 80 lat wróci z niedzielnej mszy i studiować będzie sprawdzając czy faktycznie ksiądz miał racje.


Słuchając zarówno "lewackich" jak i "prawicowych" mediów warto zrobić jedno włączyć mózg. Możemy słuchać i czerpać z nich wiedzę lecz każde z nich należy przyjmować z dystansem.
8 komentarzy:

 1. Wiesz co, moim zdaniem - a nie jestem starą babcią xD - wszystko musi zawierać się w jakichś bardzo szeroko rozstawionych normach. Oczywiście, jestem za równouprawnieniem, ale my już je mamy! Przecież pracujemy, głosujemy, rozwijamy pasje. Czego chcieć więcej? Wiadomo też, że dzieci czasem bawią się zabawkami nietypowymi dla płci, ale NAJCZESCIEJ chłopcy wolą samochodziki a dziewczynki lalki i wydaje mi się to normalne :) Jeśli jet przeciwnie - to już kwestia gustu dziecka i tyle ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę mamy uprawnienie? Tak, pracujemy, ale na tym samym stanowisku kobieta mniej zarabia. dlaczego? Bo jest kobietą.:P

   Usuń
  2. Tak równouprawnienie. To dlaczego pomimo ciągłego rozwoju moich kwalifikacji nawet na urlopie macierzyńskim po tymże urlopie nie mogę znalezc pracy? Jako wykfalifikowany specjalista będąc mężczyzna pracodawcy sami by sie do mnie odzywali.

   Usuń
  3. Może mamy prawa ale nadal nie jesteśmy na równi traktowane z mężczyznami. Oni dostają lepsze wynagrodzenia bądź szybciej niż my są zatrudniani. Nawet sama usłyszałam że nie opłaca mi się bycie chirurgiem bo bardzo trudno jest się dostać kobiecie do stołu operacyjnego. A co do wychowania mój brat ma inne zainteresowania niż koledzy woli malować niż biegać za piłką i nie zawsze jest to dobrze odbierane przez wszystkich dlatego moim zdaniem dobrze że coś takiego się dzieje w społeczeństwie.

   Usuń
 2. Dzięki, że to napisałaś, bo ja wiecznie mam wrażenie, że ludzie to pajace... Ja też wychowuje genderystów - uczę moich chłopaków sprzątać! A może właśnie tu nie chodziło wcale o Maćka Nowaka, tylko o to że to chłopiec wyrzucał śmieci a nie jego mama/siostra?

  OdpowiedzUsuń
 3. To jakie zabawki będziemy dawać naszym dzieciom i w jakie kolory ubrań je ubierać z całą pewnością nie będzie miało wpływu na ich charakter, upodobania seksualne i inne. Właściwie to nie rozumiem o co ta cała awantura.

  OdpowiedzUsuń
 4. Burza wokół tego spotu to przejaw prawicowej paranoi. Trudno się w nim doszukać próby przemycenia ideologii gender. To przegięcie w jedną stronę.

  Natomiast nachalne propagowanie tej, nazwijmy to filozofii, to przegięcie w drugą. Oba przypadki są równie szkodliwe. Piszę to jako człowiek o poglądach liberalnych.

  Mamy wolność wyboru (nie wiadomo jak długo jeszcze), więc korzystajmy z niej. Każdy mężczyzna lub kobieta może robić na co ma ochotę. Jeśli sądzi, że zarabia mało może się zwolnić i poszukać lepszej pracy, lub wyjechać za granicę

  Jeśli ktoś jest źle traktowany przez szefa może założyć własną firmę i samemu zostać szefem.

  Problem w tym, że niewielu osobom się chce dokonywać niezbędnych zmian w swoim życiu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie bawi to całe zamieszanie o gender. Chociaż gdyby się zastanowić jest to na pewno zagrożenie dla tradycyjnego modelu rodziny, gdzie facet rządzi, a kobieta nie ma nic do powiedzenia, a mam wrażenie, że takiego modelu oczekują obecni politycy i księża. Dobrze jednak, że kobiety są coraz mądrzejsze i nie dają się omamić, dzięki czemu dążą do ukrócenia stereotypów i chcą się realizować. Gender to dla mnie po prostu świadomość, a czym społeczeństwo bardziej świadome tym mniej wygodne dla konserwatystów.

  OdpowiedzUsuń