sobota, 9 stycznia 2016

Pierścionek na kciuku - Mity - Stereotypy - Czyli jak rozpoznajemy się w tłumie ?

Pierścionek na kciuku - Mity - Stereotypy 

Czyli jak rozpoznajemy się w tłumie ? 


Każda z nas, przeżyła z pewnością moment kiedy stoi w tłumie, siedzi w tramwaju lub na uczelni i zastanawia się czy ta piękna blondynka lub urocza brunetka przed nią może być lesbijką ? Czy jej uśmiech jest oznaką tego, że jest miła czy może coś więcej ? Nie każda z nas ma ten wrodzony " gay-radar", który może nas wybawić z niejednej opresji. Po czym więc możemy się rozpoznać ? 
I Nie każda lesbijka to "męska" lesbijka. - Tak się utarło, że kobiety homoseksualne kojarzą nam się z krótkimi włosami, męskim stylem ubierania się i jeszcze bardziej męskim charakterem. Nic bardziej mylnego. Znam zarówno wiele męskich jak i kobiecych lesbijek jeśli już bawimy się w etykietki. Faktycznie wiele kobiet da się rozpoznać po męskim stylu lub fryzurze. Krawat czy muszka może okazać się dobrym znakiem ale też błędną uliczką. To co my uznajemy za nasze jest tylko stereotypem,  na którym same się łapiemy myśląc " ona wygląda na les" lub " on na pewno jest gejem" Styl męski i damski są już jednak tak zmieszane, że nie do końca pasują do naszych stereotypów. Nasz obiekt westchnień w genialnym garniturze i krótkiej fryzurze może za chwilę przytulić się do męża lub narzeczonego.  


Kolejnym "znakiem" może być pierścionek na kciuku. O tym symbolu dowiedziałam się dość niedawno od mojej partnerki, dziś sama noszę obrączkę na kciuku również przez symbolikę ale też przez wygodę.  Czy jest to manifestacja przynależności do pewnej grupy kulturowej ? Tak to postrzegam w pewnym sensie. Ktoś może zarzucić mi bardzo modne swego czasu " afiszowanie" jednak moim zdaniem nam, kobietom homoseksualnym czasem ciężko jest "poderwać" inną kobietę bo nie każda z nas chce godzić się z tym, że za chwile odejdzie zaczerwieniona bo nasz obiekt wcale nie będzie tym kim myślałyśmy. Poza tym choćbyśmy bardzo chciały, nie unikniemy tego, że lesbijki czy osoby homoseksualne to pewnego rodzaju wspólnota, ogromna rodzina czy środowisko, w którym żyjemy i które my sami tworzymy. Gdy wchodzę do innego środowiska czy grupy towarzyskiej i zauważam gdzieś taką osobę lub wynika to z samej rozmowy od razu na duchu robi się cieplej i przebiega mi przez głowę myśl " jest swoja" 


Tęczowa odzież - Wiele firm z myślą o nas lub o tym jak na nas zarobić wprowadza tego typu odzież czy dodatki. Sama jestem od niedawna posiadaczką koszulki od LesDress. Jest to młoda ale genialna firma, tworząca koszulki z nie do końca oczywistymi nadrukami. Moja jest jak najbardziej czytelna jednak wśród asortymentu znajdziemy inne zagadki. Jednym z moich ulubionych firm jest również Betty Baboo, które produkują przede wszystkim bieliznę ale nie tylko w ich sklepie znajdziemy również czapki, koszulki. Jak widzimy na ich stronie " Wchodząc w tłum ludzi zawsze się odnajdujemy, zawieszamy na sobie wzrok i wszystko staje się jasne. Wiemy o sobie dużo, bo choć jesteśmy różne, to wiele nas łączy." 
Odzież lub dodatki LGBT znajdziemy również na stronach prideshop.pl , lgbtshop.pl bearbook.pl 
Sama nie posiadam żadnej tęczowej przypinki czy gadżetu aczkolwiek w niedługim czasie planuje zakupić, tęcza jest dla mnie swoistym symbolem naszego środowiska i nie sądzę aby kiedyś uległo to zmianie. Noszenie tego typu gadżetów czy odzieży nie jest tylko modą czy afiszowaniem siebie samego. 

Wydaje mi się, że " nasze znaki " rozpoznawcze mają dla nas często głębsze znaczenie. Możemy w nich odnajdywać swego rodzaju wsparcie społeczne, dumę z tego kim jesteśmy, sygnał " nie jesteś sam/sama' może czasami chcemy się czuć bardziej " u siebie". Jak pisałam przypinki mogą okazać się sygnałem wsparcia " lgbt support" akcję taką promuje stowarzyszenie KPH, które w ten sposób łączy naszych sojuszników i "oswaja" naród, z tym, że jesteśmy. Wydaje mi się, że symbole powinny być przede wszystkim oznaką dumy i tego, że nie ma się czego wstydzić oraz symbolem nas LGBT jako rodziny, którą jesteśmy

gayintrip.com13 komentarzy:

 1. Nawet nie wiedziałam, że jest aż tyle tych " znaków " :) Super!

  OdpowiedzUsuń
 2. z tym pierścionkiem na kciuku to poważnie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tym pierścionku na kciuku! Teraz zacznę zwracać na to uwagę haha. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. z pierscionkiem na kciuk to chyba nie dawno sobie taki znak przypisaly srodowiska homoseksualne. sama nosze i nosi wielu moich znajomych a nikt z nas nie jest homoseksualny. na psychologii uczono mnie, ze pierscionek na kciuku to symbol checi zerwania z trudna przeszloscia... wiec...

  OdpowiedzUsuń
 5. z psychologicznego punktu widzenia uczono mnie, ze pierscionek na kciuku symbolizuje ludzi pragnacych zerwac z przeszlosci (najczesciej trudna). Nigdy nie slyszalam (a znam srodowisko homoseksualne- moja siostra jest lesbijka) by byl to symbol wlasnie tego srodowiska

  OdpowiedzUsuń
 6. noszę pierścionek na kciuku od 3 lat i trzy razy zauważyłam kiedy przypadkowo spotkane dziewczyny spojrzały na niego i jakoś tak porozumiewawczo się uśmiechały, po czym zauważałam że też miały! Także to działa ;) Aczkolwiek problem z tym na którym kciuku go nosić! W wielu krajach europejskich jest to lewy kciuk (chyba w Polsce też), aczkolwiek w Stanach częściej prawy kciuk... I bądź tu mądra.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierścionek na kciuku, pierwszy raz o tym słyszę ale na pewno sprawdzę :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Macie opcję zaobserwuj? nie mogę jej znaleźć :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe z tym pierścionkiem na kciuku - sama tak kiedyś nosiłam, bo mam drobne palce, ale jestem hetero.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierścionek na kciuku był uznawany (obok labrysu) za znak rozpoznawczy również ponad 10 lat temu, więc to wcale nie taka "nowizna" :)
  A labrys może być też znakiem feministek, więc to żaden "pewniak".
  Na Kobiety Kobietom kiedyś dziewczyny żartobliwie rzuciły, że jeśli jakaś dziewczyna w tęczowym szaliku, z obrączką na kciuku i labrysem na szyi całuje się z jakąś inną dziewczyną, to jest szansa na to, że jest les :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierścionek na kciuku faktycznie wiele osób homoseksualnych nosi i wiem to od kilku lat. Ale też ludzie heteroseksualni to robią. Więc bywa to mylne. Fakt, że sama poznałam niegdyś kobietę starszą o 11 lat, która miała pierścionek na kciuku jak i wiele kolczyków na uszach, sprawiło że miałam wątpliwości czy jest "swoja", ale się nie pomyliłam. Kiedy wybił czas na przerwę zaprosiła mnie na papierosa i spytała się mnie czy mój pierścionek (również nosiłam na kciuku) coś oznacza? Potwierdziłam. Obie wiedziałyśmy wtedy już w 100% że jesteśmy z jednej "branży". Ale też kiedyś w innej pracy była piękna młoda i zawsze uśmiechnięta blondynka, która nosiła na lewym kciuku pierścionek, a że była nowa, wysłałam koleżanki na zwiady by się coś o niej dowiedziały. Okazało się, że jest mężatką.
  Więc jeśli chodzi o ten symbol pierścionka na kciuku, nie zawsze oznacza "swoją" osobę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, sama przez dłuższy czas nosiłam pierścionek na kciuku, bo tak było mi wygodniej. A jestem heteroseksualna. ;)

   Usuń
 12. Ja pierścionek noszę na środkowym palcu prawej reki :P ha ha....
  "Gay radar "chyba jak każdy też posiadam.
  U gejów, są też stereotypy że gej to bardziej jak kobieta, i coś w tym pewnie jest.
  Mieszkam od prawie trzech lat w Niemczech i muszę przyznać że tu rozpoznać geja jest bardzo ciężko (pomijając tych kobiecych).
  Chętnie noszę bransoletki na reku, ale hetero tez je noszą.
  Takim punktem porozumiewawczym dla mnie jest wzrok-spojrzenie w oczy.
  facet hetereo nie będzie patrzył głęboko w oczy drugiemu ;)

  OdpowiedzUsuń